Gör dig redo för vår nya webbplats!

Återupptäck lionsclubs.org. En helt ny design och verktyg som är enkla att använda, skapade för att förbättra våra globala hjälpinsatser.
Lanseras globalt i slutet av oktober 2018

Hoppa till huvudinnehållet
Lions 100 Lions 100
Hoppa till sidfot

Den vita käppen

Den vita käppen är den internationella symbolen för självständighet, rörlighet och säkerhet för människor som är blinda eller synskadade.

Den vita käppen är den internationella symbolen för självständighet, rörlighet och säkerhet för människor som är blinda eller synskadade.

Den vita käppen

section

Storia esemplare n. 7

Lysande idéer formas ofta under lång tid innan de blir helt etablerade. Den vita käppen, det nu globala och oumbärliga hjälpmedlet för blinda, har också gjort det. Den började användas i större utsträckning under 1930-talet, då två problemlösare hundratals mil från varandra kom fram till en lösning - en i Paris, Frankrike, och en i Peoria, Illinois.  

Under historiens gång har blinda människor använt käppar, stavar och vandringsstavar för att undvika hinder, men de stod inför skrämmande nya utmaningar under 1900-talet när bilar ersatte vagnar på städernas gator, gator som ofta saknade trafiksignaler och övergångsställen. En vanlig käpp fungerade att ta sig fram med, men inte för att varna bilförare med. En blind engelsman vid namn James Biggs hävdade 1921 att han hade funnit en lösning, då han målat sin käpp vit. Tio år senare började denna enkla innovation att bli populär.

Den vita käppen spreds till Europas fastland tack vare en kvinnas insatser. Från sitt fönster på den livliga Boulevard de Courcelles såg en förmögen fransyska vid namn Mme. Guilly d’Herbemont hur blinda elever tog sig till en skola för blinda som låg i närheten. I november 1930 skrev hon ett brev till en tidning i Paris och bad om användande av batons blancs, liknande dem som trafikpolisen använde. Några månader senare ordnade Mme. d’Herbemont en ceremoni där den franska presidenten kunde överlämna en vit käpp till en blind krigsveteran och en till en blind privatperson. Hon överlämnade därefter en gåva bestående av 5 000 vita käppar till stadens blinda innevånare.

Samtidigt fick presidenten i Peoria Lions Club, George A. Bonham, hjälp av tusentals samarbetspartner när han introducerade den vita käppen i Nordamerika. Lions hade vid den internationella kongressen fem år tidigare på ett engagerat sätt tagit sig an Helen Kellers vädjan att hjälpa blinda människor. Nu var de redo att hjälpa till med en medlems engagerande och nya idé för en hjälpinsats.            

På samma sätt som personen i Paris, blev Bonham djupt berörd en dag 1930 i centrala Peoria när han såg en blind man som hopplöst knackade med käppen samtidigt som trafiken virvlade runt honom. Ingen verkade bry sig om mannens dilemma, vilket gjorde att Bonham började fundera på en lösning. Lösningen var återigen den vita käppen, denna gång med ett rött band för ännu bättre synlighet. Bonham delade med sig av sin idé med klubbens medlemmar, vilka omedelbart röstade för att stödja idén. Medlemmarna satte igång med att måla vita käppar till de blinda och att skriva brev till stadens politiker. I december 1930 antog stadsfullmäktige i Peoria USA:s första vita käppen-lag, vilken gav blinda personer företräde och annat skydd när de bar en vit käpp.

Vid den internationella kongressen 1931 i Toronto fick medlemmarna lyssna till en detaljerad presentation om vita käppen-programmet och fick information om lagen i Peoria att ta med sig hem. År 1956 hade alla delstater i USA, tack vare stora kampanjer, antagit säkerhetslagar kring vita käppen.

Den vita käppen har blivit en symbol för självständighet, självförtroende och färdigheter bland dem som förlitar sig på den att vägleda dem genom livet. Den 15 oktober varje år firas den internationella vita käppen-dagen och många medlemmar bär en rockslagsnål med en vit käpp, för att uppmärksamma hur viktigt detta hjälpmedel är.

section

Hoppa till toppen